kapustová dieta

Touha zbavit se nadváhy vede lidi s nadváhou k různým systémům hubnutí. V poslední době jsou stále populárnější komplexní metody. Ale ve většině případů se pokusy zhubnout omezují na výběr konkrétní stravy. Diety se liší podle seznamu povolených a zakázaných potravin, doby trvání a obecných pravidel. V následujícím materiálu si povíme něco o kapustové dietě.

kapustová dieta

zelí na hubnutí

Zelí je velmi oblíbený produkt. Připravují se z něj saláty, polévky i teplá jídla. Je fermentovaná, solená, nakládaná s další zeleninou. Zelí lze snadno koupit v nejbližším supermarketu nebo pěstovat na vlastním pozemku.

Zelí chutná dobře, čerstvé i vařené. Zároveň je bohatý na vitamíny, minerály, mikro a makro prvky nezbytné pro normální fungování lidského těla. Obsahuje:

 • vitamíny B, které podporují práci centrálního nervového systému, posilují imunitní systém;
 • vitamíny skupiny E, nezbytné pro orgány zraku;
 • vitamíny skupiny C, které jsou základem imunity. K doplnění denní dávky potřebujete sníst pouze 250 gramů zelí;
 • železo, které se účastní procesů transportu živin do buněk;
 • hořčík, nezbytný pro normální růst a vývoj svalové tkáně;
 • vápník je důležitou složkou pro zdraví kostí, zubů, nehtů;
 • methionin je speciální látka zapojená do práce buněk.

Kromě toho zelí obsahuje také velké množství přírodních rostlinných vláken (vláknina), které zlepšují činnost trávicího traktu a pomáhají jej čistit.

Se všemi odrůdami má zelí, které je součástí složek, velmi nízký obsah kalorií - 28 kcal na 100 gramů. A v kysaném zelí je to ještě méně – 19 kcal na 100 gramů. Pro dietu je vhodné jakékoli zelí: bílé, květák, brokolice. A jak jej správně používat - zvážíme v dalším odstavci.

Hlavní pravidla

Základem jídelníčku, jak už z názvu vyplývá, je zelí. V závislosti na typu stravy se kombinuje s dalšími produkty. Existují tři hlavní typy:

 1. Jemná nebo klasická varianta. Dietní menu je v tomto případě pestré, skládá se z mnoha dalších produktů, ale k obědu a večeři se přidává zelný salát, dušené nebo kysané zelí, polévka s ním.
 2. Těžká varianta nebo dny půstu: zelí-kefír, zelí-tvaroh, zelí-zeleninové diety.
 3. Mono-možnost: několik dní je povoleno pouze zelí.

Odborníci nedoporučují poslední dvě možnosti, protože mohou být zdraví nebezpečné, vést k nenapravitelným následkům. Hlavní věcí na kapustové dietě je sledovat počet spotřebovaných kalorií, nesnižovat denní dávku pod 1000 kcal.

Obecně platí, že pro všechny tři typy jsou obecná dietní pravidla stejná:

 • zcela vyloučit ze stravy sladkosti, moučné výrobky, polotovary, rychlé občerstvení;
 • připravujte pokrmy s minimálním množstvím soli, rostlinného oleje, můžete péct jídlo na grilu nebo v troubě, použijte dvojitý kotel nebo nepřilnavou pánev;
 • pijte hodně vody - až dva litry denně nebo rychlostí 30 ml na kilogram hmotnosti;
 • doporučuje se také nahradit kávu bylinnými odvary, zeleným čajem.

Přechod na potraviny, kde je hlavním produktem zelí, je možný pouze se svolením odborníka, terapeuta nebo odborníka na výživu.

Výhody a nevýhody

Zelná dieta má několik výhod:

 1. Hlavní výhodou kapustové diety je dostupnost. Zelí lze snadno koupit v obchodě nejblíže domu, navíc se vyznačuje nízkou cenou.
 2. Další výhodou je možnost vařit mnoho různých pokrmů. Ze zelí se připravují polévky, saláty, hlavní jídla nebo přesnídávky, kvašené, solené nebo se konzumuje čerstvé.
 3. Hlavní je ale vysoké využití zelí. Jak již bylo zmíněno, obsahuje obrovské množství vitamínů, mikro a makro prvků.

Pouhým přidáním zelí do běžné stravy neuškodí. Ale strava založená pouze na této zelenině je považována za nezdravou, nevyváženou. Měli byste si být vědomi toho, že hojnost zelí ve stravě může nepříznivě ovlivnit zdraví. Ti, kteří hubnou, mají často následující vedlejší účinky: snížená účinnost, koncentrace, vzhled apatie, bolesti hlavy. To je způsobeno poklesem celkového obsahu kalorií ve stravě, neschopností pokrýt tělesnou potřebu bílkovin, tuků, sacharidů.

Kromě toho může hojnost zelí ve stravě způsobit zvýšení kyselosti žaludku, způsobit fermentační procesy, charakterizované bolestí, nadýmáním a plynatostí.

Měli byste také vědět, že kapustová dieta je kontraindikována:

 • těhotné a kojící ženy;
 • nezletilí (do 18 let);
 • s onemocněním gastrointestinálního traktu;
 • s problémy s tlakem: hypertenze nebo hypotenze;
 • s cukrovkou;
 • patologie ledvin, jater.

Obecně platí, že monodiety v zelí nebo ve dnech půstu, například tvaroh a zelí, jsou považovány za nevyvážené a nebezpečné. Odborníci je nedoporučují používat při hubnutí. Do jídelníčku je lepší zařadit zelný salát nebo zelnou polévku na kysaném zelí.

Tabulka povolených produktů

Při dietě není vůbec nutné jíst pouze zelí. Strava by měla být co nejpestřejší, chutná, výživná. Jídelníček by měl pokrýt potřebu těla na bílkoviny, tuky, sacharidy. Proto se doporučuje povolit následující:

 1. Různé druhy zelí: bílé, růžičková kapusta, květák, červené, listové, brokolicové, pekingské, kedlubnové, mořské.
 2. Ostatní zelenina: okurky, rajčata, paprika, mrkev, červená řepa, ředkvičky, tuřín, cuketa, lilek, dýně, cibule.
 3. Zelení: všechny druhy salátu, petržel, kopr, bazalka, zelená cibule.
 4. Ovoce: jablka, pomeranče, grapefruit, hruška, nektarinka, meruňka, broskev.
 5. Bobule: maliny, jahody, třešně, třešně, ostružiny, rybíz, angrešt.

Pokrmy se doporučuje vařit s minimálním přidáním oleje. Je vhodné péct v troubě nebo na grilu, dusit na nepřilnavé pánvi, používat dvojitý kotel.

Zcela nebo částečně omezené produkty

S mírou jsou povoleny malé porce na zelí:

 1. Mléčné a zakysané mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku: mléko, kefír, kysané pečené mléko, tvaroh.
 2. Kuřecí nebo křepelčí vejce.
 3. Drůbeží maso: kuřecí, krůtí.
 4. Maso: libové vepřové, hovězí, králičí.
 5. Těstoviny z tvrdé pšenice, žitný chléb.
 6. Obiloviny: pohanka, ovesné vločky, ječmen, rýže.
 7. Sýry s nízkým obsahem tuku.
 8. Dietní kuřecí šunka.

Z nápojů jsou povoleny odvary bylinek, káva nebo čaj bez přidaného cukru.

Tabulka zakázaných produktů

Ze stravy na této dietě musíte zcela vyloučit:

 • polotovary;
 • Fast Food;
 • pekařství;
 • cukrovinky;
 • sladké sycené nápoje, džusy;
 • alkohol.

Pokud je dietní menu vyvážené, pokrývá tělesnou potřebu kalorií, bílkovin, tuků, sacharidů, pak se spolu s dietou doporučuje zařadit do běžného režimu i fyzickou aktivitu. Hlavní je najít takový sport, který by přinášel potěšení, byl v našich silách a odpovídal aktuální fyzické formě.

Zelí dietní menu (dieta)

kapustové závitky na hubnutí

Menu pro zelnou dietu je snadné udělat sami. Chcete-li to provést, musíte vypočítat potřebu těla na kalorie. To lze provést pomocí speciálního vzorce nebo prostřednictvím služby online kalkulačky.

Další možností je týden používat hotovou stravu. Pokud je vše jednoduché s mono-možnostmi, pak plnohodnotné vysoce kvalitní menu vypadá mnohem komplikovaněji:

Snídaně Oběd Večeře Svačina Večeře
pondělí Tvarohové koláče s jogurtem, bobule, rozinky. Sendvič s tvarohem, bylinkami, lososem. Dietní polévka z čerstvého zelí, 100 gramů vařených kuřecích prsou, krajíc žitného chleba. Jakékoli ovoce, 15-20 libovolných ořechů. Salát z mořských řas "v korejštině".
úterý Ovesná kaše s mlékem, sýrový sendvič. Tvarohové koláče s ovocem. Dietní kapustové řízky s pohankovou oblohou, zeleninový salát. Jakékoli ovoce, 15-20 libovolných ořechů. Omeleta, zelný salát se zeleninou, sklenice kefíru.
středa Tvarohový kastrol se sušeným ovocem. Dietní proteinová sušenka nebo tyčinka. Kastrol z květáku a bílého zelí, zeleninový salát. Jakékoli ovoce, 15-20 libovolných ořechů. Salát s čínským zelím, kuřecím masem a kukuřicí.
Čtvrtek Dvě vařená vejce, toast s arašídovým máslem. Toast se šunkou, hlávkovým salátem, rajčaty. Zelí dušené v pomalém hrnci se sušenými švestkami. Zeleninový salát. Jakékoli ovoce, 15-20 libovolných ořechů. Omeleta, kysané zelí.
pátek Pšeničná kaše s libovolným ovocem. Sendvič se šunkou, sýrem, rajčaty. Kuře pečené se zeleninou. Jakékoli ovoce, 15-20 libovolných ořechů. Zeleninový salát, dušená treska, sklenice kefíru.
sobota Omeleta s bylinkami a rajčaty. Tvarohové koláče s ovocem. Kuřecí polévka se zeleninou, krajíc žitného chleba. Jakékoli ovoce, 15-20 libovolných ořechů. Salát: mořská řasa s vejcem.
Neděle Rýžová kaše s mlékem, šunkový chlebíček. Dietní proteinový pudink s ovocem. Libové vepřové pečené s chřestem. Jakékoli ovoce, 15-20 libovolných ořechů. Omeleta s bylinkami, zeleninový salát, sklenice jogurtu.

Není nutné striktně dodržovat tabulku. Můžete experimentovat, vymýšlet vlastní jídla nebo hledat zajímavá na internetu.

Dietní recepty na kapustovou dietu

Pro zelnou dietu můžete použít všechny druhy jídel, jejichž recepty s fotografiemi a pokyny krok za krokem jsou na internetu v obrovském množství. Při použití hotových receptů nebo vytváření vlastních jídel je hlavní věcí, kterou je třeba si pamatovat, základní pravidla pro vaření zelí při hubnutí:

 • Minimalizujte množství soli. Můžete ho nahradit různým kořením, bylinkami.
 • Na smažení nepoužívejte rostlinný olej, ale lze ho přidávat do salátů.
 • K vaření používejte nepřilnavou pánev, parní hrnec, elektrický gril, troubu.
 • Těm, kteří pracují v kanceláři nebo studují, se doporučuje vzít si jídlo s sebou v nádobách. Pomůže vám to vyhnout se nečekaným svačinám.

Pro zelnou dietu jsou v zásadě vhodné jakékoli pokrmy se zelím, které neobsahují majonézu nebo produkty ze zakázaného seznamu.

Dietní polévka z čerstvého zelí

kapustová polévka na hubnutí

Chcete-li připravit zdravou verzi obvyklé polévky, musíte si připravit následující základní ingredience:

 • kuřecí prsa nebo kuřecí řízek - 300 gramů;
 • čerstvá mrkev - 1 ks;
 • čerstvé zelí - 300-400 g;
 • rajče - jedno malé;
 • jedna malá brambora;
 • cibule - 1 ks;
 • zelenina: cibule, kopr, petržel.

Kuřecí řízek nakrájíme na kostičky, vaříme v 1-1, 5 litru vody po dobu 30-40 minut. Připravíme zeleninu: mrkev nastrouháme na hrubém struhadle, zelí nasekáme, rajčata a brambory nakrájíme na kostičky. Ponoříme je do vody a vaříme do měkka.

Po změknutí zeleniny můžeme osolit, přidat černý mletý pepř, bylinky (kopr, petržel, cibuli). Podávejte s nízkotučnou zakysanou smetanou.

Recept na dietní zelí řízky

Ideální variantou pro vegetariánské menu jsou kapustové řízky. K jejich přípravě budete potřebovat:

 • 600 gramů bílého zelí;
 • dvě slepičí vejce;
 • jedna žárovka;
 • sůl pepř;
 • 2 lžíce rýže nebo jiné mouky.

Proces vaření je jednoduchý. Nejprve je třeba zelí nakrájet nadrobno. Prohněteme ho rukama, vzniklou šťávu scedíme. Do mletého zelí přidáme nadrobno nakrájenou cibuli, vejce a mouku, sůl, černý pepř. Vytvarujte řízky. Dejte je na nepřilnavou formu, pečte v troubě na 180 stupňů 30-40 minut do zlatova.

Takové kotlety se dobře hodí se zakysanou smetanou, na kterou potřebujete:

 • zakysaná smetana - 200 gramů;
 • 3-4 stroužky česneku;
 • svazek kopru.

Do zakysané smetany prolisujeme stroužky česneku, přidáme nadrobno nasekaný kopr, špetku soli – omáčka je hotová.

Kastrol z květáku a zelí

Zelný kastrol je další zajímavou variantou chutného oběda či večeře. K vaření budete potřebovat:

 • bílé zelí - 300 gramů;
 • květák - 300 gramů;
 • mrkev - jedna malá;
 • dvě nebo tři vejce;
 • mléko - 200 ml;
 • sůl pepř.

Bílé zelí musí být nakrájeno nadrobno. Barva - rozebrat na květenství. Smícháme dva druhy zelí, nastrouhanou mrkev a dáme na nepřilnavou pánev. Zvlášť smícháme vejce, mléko, sůl, černý pepř. Vzniklou směsí nalijte kastrol, vložte do trouby na 80 stupňů na 20-30 minut.

Hotový kastrol můžeme posypat nízkotučným sýrem, ozdobit bylinkami.

V tomto receptu můžete použít jakýkoli druh zelí. Obzvláště chutná s barevnými a brokolicovými.

Saláty s čínským zelím, kuřecím masem a kukuřicí

Tento salát je ideální volbou k večeři, protože je nejen chutný, ale také uspokojující. Navíc je ideální na slavnostní hostinu. K vaření potřebujete:

 • jedno čínské zelí střední velikosti;
 • vařené kuřecí filé - 300 gramů;
 • jedna červená cibule;
 • konzervovaná kukuřice - 1 plechovka;
 • petržel;
 • olivový olej na zálivku;
 • citronová šťáva na dresink;
 • sůl, mletý pepř, provensálské bylinky.

Proces přípravy salátu je extrémně jednoduchý, zabere jen pár minut. Nejprve je třeba nakrájet kuře na kostky, marinovat v olivovém oleji, soli, provensálských bylinkách, nechat 15-20 minut. Ke kuře přidáme nakrájené čínské zelí, kolečka červené cibule, konzervu kukuřice, petrželku. Salát ochutíme ještě trochou oleje, pokapeme citronovou šťávou.

Do salátu můžete přidat i domácí sušenky z žitného chleba. Místo másla použijte zakysanou smetanu s nízkým obsahem tuku.

Salát (mořské řasy s vejcem)

Další rychlý a chutný salát pro milovníky mořských řas. Je ideální na večeři, naplní tělo bílkovinami, užitečnými mikro a makro prvky. K jeho přípravě budete potřebovat:

 • 150 gramů mořských řas;
 • 2 slepičí vejce;
 • 50 gramů nízkotučné zakysané smetany;
 • sůl.

K přípravě salátu je třeba smíchat nakrájené vejce s mořskými řasami, zakysanou smetanou, solí.

Tento recept je považován za klasický. Ale existují i odrůdy. Často připravují salát s mořskými řasami, vejcem a:

 • krabí tyčinky nebo krabí maso;
 • rozpuštěný sýr;
 • okurka;
 • kukuřice;
 • zelený hrášek;
 • oliheň;
 • sýr;
 • rýže
 • brambory;
 • pepř.

Takový salát je jakýmsi konstruktérem, který vám umožní sestavit lahodnou, a co je nejdůležitější, zdravou večeři z toho, co je po ruce.

Zelí dušené v pomalém hrnci se sušenými švestkami

Poněkud neobvyklý, ale chutný recept je zelí dušené se sušenými švestkami. K jeho přípravě budete potřebovat pomalý hrnec a následující ingredience:

 • půl hlávky bílého zelí;
 • jedna střední mrkev;
 • jedna malá cibule;
 • tři až čtyři střední rajčata;
 • švestky - 100 gramů;
 • olivový olej - 1 polévková lžíce;
 • zakysaná smetana nebo řecký jogurt - 2 polévkové lžíce;
 • citronová šťáva - 1 lžička;
 • sůl pepř.

Proces vaření je následující:

 1. Zelí nakrájíme, mrkev nastrouháme, cibuli nakrájíme.
 2. Do misky multivarku nalijte olivový olej, přidejte zelí, cibuli, mrkev. Zapněte režim "Frying" na 7 minut.
 3. Rajčata nakrájená na kostičky.
 4. Sušené švestky omyjeme, nakrájíme na půlky.
 5. Do misky multivarku se zeleninou vložte rajčata, sušené švestky. Přidejte řecký jogurt, citronovou šťávu.
 6. Zapněte režim „hašení" na 25 minut.

Po vypnutí multivarku otevřete víko, osolte, přidejte černý mletý pepř.

Salát z mořských řas "korejský styl"

Poslední možností lahodné, zdravé, výživné večeře je salát z mořských řas podle speciální receptury. Je ideální pro milovníky pikantních, pikantních, aromatických jídel. K vaření budete potřebovat:

 • mořské řasy - 150 g;
 • jedna malá mrkev;
 • cibule;
 • dvě červené papriky;
 • ocet - 1 lžička;
 • mletý černý pepř;
 • bobkový list - 2-3 kusy;
 • olivový olej - 5 polévkových lžic;
 • sójová omáčka - 3 lžičky;
 • koriandr - 4 g;
 • česnek - 3-5 stroužků;
 • sezam - 18 g.

Proces vaření je následující:

 1. Nejprve musíte řasu namočit na několik hodin do vody. Pohltí tedy další chutě, bude šťavnatější a chutnější. Vodu je vhodné měnit každých 30-40 minut.
 2. Zeleninu nakrájejte na malé kousky.
 3. Rozpálíme pánev, přidáme polovinu olivového oleje.
 4. Vložte zeleninu, smažte až do vaření.
 5. Jakmile změknou, odstraňte z tepla, vychladněte.
 6. Zeleninu smícháme s mořskými řasami, salát dochutíme zbylým olejem, octem, sójovou omáčkou a kořením. Navrch nasypte sezamová semínka.

Salát můžeme podávat i teplý. A nahraďte čerstvou mrkev korejskou.

Vypadnutí z diety

Kompetentní cesta ven ze stravy je klíčem k udržení výsledku. Není možné dovolit, aby se shozené kg okamžitě vrátilo zpět. Zde je pravidlo jednoduché: čím delší výstup, tím lépe. Přitom je třeba dodržovat následující doporučení:

 • postupně zvyšovat obsah kalorií ve stravě;
 • hlídejte si počet spotřebovaných bílkovin, tuků, sacharidů, ujistěte se, že je splněna denní norma těchto důležitých živin;
 • udržovat vodní rovnováhu;
 • nezapomeňte na sport: každá aktivita, která přináší potěšení, je vhodná pro úroveň fyzické aktivity;
 • denně ujít 8-10 tisíc kroků.

Názor odborníka

Mono-diety a rigidní diety se zředěným zelí mohou nepříznivě ovlivnit zdraví, proto by měly být používány s maximální opatrností. Vyvážený jídelníček, který zahrnuje pravidelnou konzumaci zelí, přinese jen výhody a pomůže vám bezpečně zhubnout.