Správná výživa podle krevní skupiny

Správná výživa je nezbytná pro každého člověka k udržení zdraví a krásného tónovaného těla. Velmi oblíbená je dieta podle krevní skupiny, jejíž principy zahrnují používání přípravků vhodných pro pacienta podle genetických vlastností, a to krevní skupiny a Rh faktoru. Tento jídelníček je založen na obohacení jídelníčku o pozitivní a neutrální potraviny, vyloučení zakázaných jídel.

Základní principy

Je dokázáno, že nadváha a mnohé nemoci jsou v 90 % případů důsledkem podvýživy. Když od lékaře slyší větu, že musíte dodržovat dietu, mnoho pacientů propadá zoufalství, protože pro většinu z nich je poměrně obtížné se ve výživě omezit. Dieta podle krevní skupiny pomáhá bez větších obtíží shodit přebytečná kila a zabránit rozvoji různých onemocnění. Pacient přitom nemusí počítat kalorie a odmítat oblíbená jídla. Stačí vyřadit z jídelníčku jen některé potraviny a kýžený výsledek na sebe nenechá dlouho čekat.

Americký lékař James d'Amado na základě svého dlouholetého výzkumu navrhl, že pro každou krevní skupinu existují pozitivní, negativní a neutrální produkty. Vědec tvrdil, že nádobí, které je užitečné pro některé lidi, může být škodlivé pro jiné pacienty. Na základě toho můžeme usoudit, že sama příroda člověku říká, jaké jídlo by měl jíst.

Výhody a nevýhody

Názory zástupců oficiální medicíny na takovou dietu se liší. Někteří tvrdí, že výživa podle Jamese d'Amado není všelék a může dokonce pacientovi s konkrétní nemocí ublížit. Zastánci opačného pohledu trvají na tom, že dieta podle krevní skupiny je vynikající způsob, jak zhubnout a předejít mnoha neduhům, kterou by člověk neměl používat jednorázově, ale po celý život. Stejně jako mnoho jiných diet, i geneticky založené diety mají svá pro a proti.

Při vývoji diety se James d'Amado řídil zásadami, že při nesprávné výživě v lidské krvi dochází ke konfliktu bílkovin z potravy a protilátek. Z vědeckého hlediska je však známo, že při vstupu do těla se jakýkoli protein rozpouští na aminokyseliny a protilátky nemohou určit jejich původ.

I přes zjevné nevýhody má dieta podle krevní skupiny své výhody. Výživa pomáhá normalizovat tělesnou hmotnost snížením příjmu celkových kalorií v těle. Jídla obsažená ve stravě jsou užitečná a zdravá. Stůl obsahuje různé produkty, takže jídlo je kompletní a vyvážené.

pro a proti dietě podle krevních skupin

Důležité! Díky přísnému dodržování určitých pravidel je možné poskytnout pacientovi dostatek energie, nasytit tělo užitečnými vitamíny a minerály.

Dietní zásady

Pro dosažení optimálního výsledku je nutné striktně dodržovat zásady a doporučení léčebného stolu d'Amado. Tyto zahrnují:

 • rozdělení všech lidí do čtyř typů. Krevní skupina se obvykle označuje čísly nebo písmeny. Například v naší zemi se používají hodnoty 1, 2, 3 a 4 krevní skupiny, v Americe je první skupina označena jako O, druhá - A, třetí - B a čtvrtá - AB;
 • všichni lidé by v závislosti na genetických vlastnostech měli zařadit do svého jídelníčku pouze povolené potraviny a malou část neutrálních. Zakázané by měly být zcela opuštěny, protože pokud je používáte ve velkém množství, může to vést k obezitě, rozvoji mnoha nebezpečných nemocí;
 • je nutná dostatečná fyzická aktivita. Autor dietní tabulky kromě doporučených a zakázaných potravin vybral pro pacienty vhodné druhy pohybových cvičení. Mužům s druhou skupinou například doporučil jógu, procházky, plavání. Pro první skupinu - silový trénink, vzpírání;
 • zavedení doplňků stravy do stravy. Některé složky kvůli dietním omezením nepřicházejí v dostatečném množství. K vyrovnání jejich nedostatku autor doporučuje užívat další vitamínové komplexy.

Výše uvedené zásady jsou zásadní, a pokud budete jíst správně, autor diety slibuje pozitivní výsledek za pár měsíců.

Existují nějaké kontraindikace

Další výhodou diety je, že stravování podle krevní skupiny nemá prakticky žádné kontraindikace. Produkty lze kombinovat, na rozdíl od samostatných jídel. Výjimkou je osobní nesnášenlivost některých pokrmů. Ale i když má pacient alergickou reakci na určité druhy potravin, lze je vždy nahradit analogy. To odlišuje stůl d'Amado od jiných přísnějších diet.

pravidla krevní skupiny

Kromě toho je nutné vzít v úvahu přítomnost doprovodných onemocnění u osoby. Pokud například pacient trpí hypertenzí nebo jinými kardiovaskulárními onemocněními, měla by být z jídelníčku vyloučena tučná masitá jídla, a to i pro zástupce první skupiny, a to navzdory skutečnosti, že strava pro první krevní skupinu obsahuje velké množství masa produkty. Lidé trpící chudokrevností by si přitom neměli odmítat maso, i když ukazuje především rostlinné a bílkovinné potraviny.

Dalším aspektem je věk. Předškolní děti, které jsou ve skupině masožravci, by si neměly sestavovat jídelníček pouze z tohoto produktu. Starším pacientům trpícím osteoporózou a jinými nemocemi se nedoporučuje úplně opouštět potraviny obsahující vápník, i když by základ jejich jídelníčku měl obsahovat pouze masité pokrmy.

Souhrnně lze říci, že před dodržováním diety je nutné absolvovat komplexní lékařské vyšetření a poradit se s odborníkem. Zejména pokud jde o lidi s nemocemi, jako je diabetes mellitus, patologické stavy ledvin, jater, srdce a dalších orgánů.

Doporučené a zakázané potraviny podle skupin

V průběhu lékařského výzkumu se ukázalo, že v závislosti na krevní skupině mají všichni lidé různé preference v jídle a další individuální vlastnosti.

"Lovci" nebo první skupina

Předpokládá se, že právě z této skupiny pocházejí všechny ostatní v průběhu přirozené evoluce. Asi 30 % všech lidí na zeměkouli patří k „lovcům". Jídelníček pro krevní skupinu 1 by podle odborníků měl obsahovat velké množství bílkovin (ryby a maso, kromě vepřového), luštěniny a mořské plody. Pro rozdělení potravin na potraviny škodlivé, zdravé a neutrální je zvykem používat nutriční tabulku podle krevních skupin.

maso pro lidi s první krevní skupinou

Povinnou součástí jídelníčku pro tento genetický typ jsou masné výrobky.

Seznam produktů pro první skupinu:

Užitečný Zakázáno Neutrální
Hovězí a jehněčí maso

Krůtí filet

Králičí

Hovězí játra a srdce

mořská kapusta

Maso pstruha, štiky a čerstvého sledě

Olivový a lněný olej

Třešně

třešňová švestka

jablka

fíky

Sušené ovoce

Všechny druhy hlávkového salátu

Řepa

paprika

Sladká brambora

pareyho luk

Brokolice

Petržel

Sójový sýr a mléko

zředěné šťávy

Kompoty ze sušeného ovoce

bylinné čaje

uzly
Vepřové

Kachna

Husa

Sádlo

Solené říční a mořské ryby

Slaneček

Plnotučné mléko

Kefír

Zmrzlina

Zakysaná smetana

Mák

Arašíd

pistácie

Kukuřičný a bavlníkový olej

Čočka

Těstoviny

Manka

Ovesné vločky

Celozrnné pečivo

Žampión

Avokádo

Alkohol

Perlivá voda

Silný čaj a káva
Kuřecí maso

Vejce

rak

Lískový oříšek

Mandle

černé fazole

Chřest

fazole

Rýže a rýžová mouka

Zelený hrášek

Krystalový cukr

Mrkev

Cibule

Pepř

okurky

rajčata

Rybíz

Brusinka

Zelený čaj
Důležité! Pokud existují kontraindikace pro některý z produktů doporučených k použití, měli byste jej nahradit analogem nebo jej zcela odstranit.

"Farmáři", nebo druhá skupina

Jídelníček pro krevní skupinu 2 by měl obsahovat malé množství masa a dostatek bílkovin, sóju, luštěniny, ryby a další pokrmy. Velmi užitečné pro tyto lidi je čerstvá zelenina, ovoce (s výjimkou citrusových plodů, banánů, kokosových ořechů). Cukr by se měl konzumovat s mírou, ale ne zcela vyloučit.

ryba je užitečná pro lidi s druhou krevní skupinou

Seznam zakázaných, povolených a neutrálních produktů podle krevní skupiny 2:

Užitečný Zakázáno Neutrální
Makrela

Špenát

Mrkev

Brokolice

Houby

Všechny druhy jablek

švestky

Citrón

Křepelčí vejce

Pohanková kaše

dýňová semínka

Hořčice

Výrobky z žitné mouky

fazole skvrnitá

Sója

Dýně a olivový olej

červené víno

Káva

Meruňka, ananas, třešeň, jablko, mrkvová šťáva

Ne příliš sladké kompoty
Kachna

Husa

Vepřové

Salo

Hovězí

Mastné mořské ryby

rak

chobotnice

vedlejší produkty

Sladká brambora

Kokosové mléko a hobliny

pistácie

Krupicová a pšeničná kaše

Černý chléb

Kečup

Majonéza

Silný čaj

Limonáda

Pivo
nakládané okurky

Marinády

slunečnicová semínka

Vanilka

Kmín

Kroupy

piniové oříšky

Mandle

Lískový oříšek

Malina

Granát

Hruška

Jahoda

Rozinka

Hroznová

Petržel

Řepa

Chřest

Křen

Cuketa

Ředkev

Šťáva z břízy, jablek, brusinek a granátového jablka

bílé víno

Výživa pro krevní skupinu 2 by měla zahrnovat zdravé a neutrální potraviny, zatímco ty druhé se doporučuje omezit.

„Nomádi", neboli třetí skupina

Předpokládá se, že tento genetický typ vznikl v důsledku migrace jednotlivých ras. Podle statistik má asi 20 % celé zemské populace 3 krevní skupiny. Navíc 3 pozitivní jsou mnohem častější. "Nomádi" jsou všežravci. V jejich jídelníčku by mělo být maso, ryby, mléčné výrobky, ale najdou se i zakázaná jídla.

produkty pro lidi s třetí krevní skupinou

Správná výživa ve třetí skupině:

Užitečný Zakázáno Neutrální
Slepice

Vejce

jehněčí maso

Štikozubec

Sleď čerstvý a marinovaný

Nízkotučné mořské a říční ryby

Tvaroh

Kefír

Ovčí sýr

Sladká brambora

Brokolice

zelená jablka

kokosové vločky

Nekyselé švestky

Rýže a ovesné vločky

Sója

Pšeničný a ovesný chléb

mák

Olivy a olivový olej

Zelený čaj

Brusinka, ananas, hroznová šťáva

Odvar z heřmánku a šípku
Srdce

Vepřové

Kachna

Husa

Játra

Sádlo

Uzené mořské ryby

Mastné druhy říčních a mořských ryb

Krevety

Dýně

Olivy

Ořechy s mastným základem

Kroupy

černé fazole

strakaté fazole

Celozrnné pekařské výrobky

Zmrzlina

Arašídový, sójový, kukuřičný, slunečnicový olej

Alkoholické nápoje

Šťáva z granátového jablka a rajčat

Limonáda
Sérum

Krém

kravský sýr

Chřest

hlíva ústřičná

Žampión

Cibule

okurky

Cuketa

Sušené švestky

Broskev

Jahoda

citrusy

Ořechy ve velkém množství

Těstoviny

Krupice

Chřest a bílé fazole

Těstoviny z tvrdé pšenice

Miláček

Čokoláda

Máslo

Silně uvařený čaj a káva

Alkoholické nápoje

sycená sladká voda

Dieta pro krevní skupinu 3 zahrnuje potraviny, které jsou pro tento genetický typ nejvhodnější, pomáhají udržet váhu v normálních mezích a předcházejí mnoha nemocem.

Důležité! Dieta podle genetického typu je uznávána mnoha světovými odborníky na výživu, získala mnoho recenzí od lidí pozitivní povahy.

"Smíšený typ", nebo čtvrtá skupina

Ke čtvrté skupině podle vědců došlo při sloučení dvou typů - prvního a druhého. Tento typ je považován za nejvzácnější. Jeho nositeli není více než 7 % populace celé zeměkoule. Pozitivní skupina 4 je běžnější, zatímco negativní je považována za nejvzácnější na planetě. Dieta typu 4 zahrnuje poměrně rozmanitý seznam produktů.

mléčné výrobky pro lidi se čtvrtou krevní skupinou

Dieta pro krevní skupinu 4 by měla být vyrobena s použitím následujících produktů:

Užitečný Zakázáno Neutrální
Libové maso

Říční a mořské ryby, nejlépe vařené a pečené

Plnotučné mléko

nízkotučný sýr

Pokrmy z tvarohu

Pokrmy na bázi fazolí

Čočka

strakaté fazole

Ovesné vločky

Rýže

Ovesné sušenky

Výrobky z žitné mouky

Všechny druhy salátu a zeleniny

Kari

okurky

Paprika

švýcarský mangold

Celer

Jeruzalémský artyčok

Květák

bylinné čaje

Odvar z hlohu, divoké růže

Káva

Zelený čaj
Slepice

Srdce

Kachna

Husa

Slunečnicová a dýňová semínka

Pohanková kaše a výrobky z pohankové mouky

bílý vinný ocet

Marinády

nakládané okurky

mandarinky

Kečupy

Ředkev

ředkev

Salát

Rebarbora

Tomel

pomeranče

Avokádo

Granát

banány

Černý pepř

Limetkový čaj

Odvar z podbělu

Silný černý čaj

Sladké nápoje sycené oxidem uhličitým

Limonáda

Alkohol
Lněné semínko, arašídy, sójový olej

piniové oříšky

pistácie

Mandle

Miláček

muškátové oříšky

Paprika

Cukr

Dýně

Žampión

Nektarinky

Broskve

Ostružina

červené bobule

Jeruzalémský artyčok

Růžičková kapusta a bílé zelí

Brambor

Koriandr

Skořice

Majonéza

Bobkový list

Cuketa

Špenát

Bílé a červené víno

Pivo
Důležité! Tabulka ukazuje, že seznam produktů je poměrně široký, takže je velmi snadné na jejich základě vytvořit dietní jídelníček.

Ukázkové menu na jeden den pro každou skupinu

Pro každý genetický typ podle krevní skupiny má strava své vlastní charakteristiky. Požadovaného výsledku lze dosáhnout pouze s přísným prováděním doporučení autora a úplným odmítnutím zakázaných produktů. Zvláštností tohoto menu je, že stůl je určen pro plynulé a bezpečné hubnutí, obnovení všech životně důležitých tělesných funkcí.

dietní menu podle krevní skupiny

Menu pro první genetický typ

Jedna z možností diety pro 1 krevní skupinu denně je následující:

 • ráno - vařené nebo pečené rybí maso, zeleninový salát, ananasová, třešňová nebo mrkvová šťáva;
 • den - syrová nebo pečená zelenina, vařené maso, miska z fazolí nebo kaše, kompot ze sušeného ovoce;
 • večer - kaše se zeleninou, bylinkový čaj.

Jak již bylo zmíněno, výživa pro první krevní skupinu by měla obsahovat dostatečné množství masa a ryb, jelikož tento genetický typ patří mezi „lovce".

Menu pro druhý genetický typ

Dieta pro druhou krevní skupinu by měla být provedena s ohledem na užitečné a škodlivé potraviny. Ukázkové denní menu vypadá takto:

 • ráno - nízkotučné ryby nebo maso, sklenice kefíru, čerstvá nebo pečená zelenina;
 • den - luštěniny nebo kaše, dušené ryby, kousky ovoce z jablek, sušené švestky, bylinkový čaj;
 • večer - pyré ze skvrnitých fazolí, ananasový nebo třešňový džus.

Dieta typu 2 by měla obsahovat doporučená jídla a neutrální potraviny. I když nemůžete okamžitě úplně opustit zakázané jídlo, nezoufejte. Na zdravou výživu je třeba přecházet postupně, aby to člověku nezpůsobovalo silnou morální nepohodu.

Menu pro třetí genetický typ

Výživa pro 3. krevní skupinu na 1 den může vypadat takto:

 • ráno - jeden nebo dva kuřecí parní kotlety s přílohou z papriky a mrkve, ovoce, bylinkový čaj;
 • den - ovesná kaše s ovčím sýrem, tvaroh, brusinkový džus;
 • večer - večeře pro první krevní skupinu může zahrnovat pečeného pstruha, štiku nebo halibuta, parní omeletu, zelený čaj.

Lidé se skupinou 3 mohou nezávisle sestavit menu na základě údajů v tabulce. Nebojte se experimentovat a zkoušet nové recepty. To pomůže diverzifikovat stravu a rozveselit.

Menu pro čtvrtý genetický typ

Čtvrtý typ lidí zahrnuje druhou a třetí krevní skupinu. Jejich nabídka se vyznačuje smíšenými pokrmy, měla by být nasycena rybami, masem, obilovinami, zakysanými mléčnými výrobky. Ukázkové menu na 1 den může vypadat takto:

 • ráno - vařený nebo pečený králík, salát ze sladké papriky a okurky ochucený olivovým olejem, káva;
 • den - kastrol z kozího tvarohu, kousky ovoce z kiwi, grapefruitu, ananasu, hroznové nebo třešňové šťávy;
 • večer - žitný chléb s ovčím sýrem, dušená zelenina, zelený čaj.

Zastánci výživy podle krevních skupin se domnívají, že taková dieta je velmi účinná a pomáhá nejen k redukci hmotnosti, ale také k prevenci většiny nemocí. Pokud se pro něj rozhodnete, měli byste si zjistit krevní skupinu a klidně přejít na správnou výživu. Abyste předešli negativním důsledkům, nezapomeňte se poradit se svým lékařem.