Dieta pro diabetes: Co dělat a co nedělat

co můžete a nemůžete jíst s cukrovkou

Na cukrovku neexistuje lék. Předpokládá se, že cíle terapeutických opatření je dosaženo, když jsou hladiny glukózy v krvi na normální úrovni, což je prevence komplikací. Léčba zahrnuje dietní terapii, cvičení, medikamentózní terapii a prevenci komplikací.

Dieta pro diabetes je základem léčby. Správná výživa pomáhá zlepšit stav a vyrovnat se s příznaky. Ano, budete muset radikálně revidovat jídelníček a jídelníček. Ano, musíte se vzdát sladkého a tučného. A ano, ve vaší stravě bude mnoho omezení. Neinspiruje vás vyhlídka, že budete celý život jíst zelí a černý chléb? Nebuďte naštvaní!

Výživa pro diabetes 1. a 2. typu může být různorodá. Hlavní věcí je pochopit, co můžete a nemůžete jíst.

Zaměření: sacharidy

Sacharidy jsou hlavním dodavatelem energie. Při cukrovce by měly tvořit 50–60 % energetické hodnoty stravy. Potraviny obsahující sacharidy se běžně dělí do dvou skupin:

  • Rychlé (jednoduché) sacharidy. Vstřebávají se během 15-20 minut po konzumaci a vedou k okamžitému zvýšení hladiny cukru v krvi. Jedná se o jakékoli sladkosti, škrob, cukr, brambory, bílé pečivo, krupici a rýžové obiloviny. Jejich používání bude muset být opuštěno.
  • Pomalé (komplexní) sacharidy se vstřebávají během několika hodin. Jsou to téměř všechny obiloviny, obilný chléb, zelenina, ovoce, bobule. Mohou a měly by být konzumovány, ale budete muset přísně kontrolovat množství.

Okurky, rajčata, zelí, cuketa, lilek, hlávkový salát, šťovík, špenát, rebarbora, ředkvičky, ředkvičky, brusinky, citrony, jablka a švestky lze zkonzumovat až 600-800 g denně. Jíst lze, ale v omezeném množství, mrkev, řepu, cibuli, mrkev, celer, sladkou papriku, fazole, citrusové plody, třešňové švestky, hrušky, broskve, brusinky, jahody, maliny, rybíz, angrešt, borůvky, sladké odrůdy jablek. Z jídelníčku budete muset ostře omezit brambory a zcela vyloučit ananas, banány, granátová jablka, třešně a třešně, tomel, hroznové víno a sušené ovoce.

Velký význam má dietní vláknina, která je obsažena v rostlinných potravinách, které mohou snížit hladinu cukru v krvi. Hypoglykemicky působí růžičková kapusta, bílé zelí, citron, cibule, česnek, oves, luštěniny, zelené fazolky, brokolice, květák, zelený listový salát a některé další potraviny.

Pokud je odmítnutí sladkostí obtížné tolerovat, lékař poradí, jaké náhražky cukru jsou v každém případě nejvhodnější a v jakém množství.

Tuky

Ve stravě se snižuje množství živočišných tuků. To platí zejména o žáruvzdorných tucích živočišného původu - jehněčí, vepřové, tučné hovězí, kachní, husí. Nemůžete jíst potraviny bohaté na cholesterol (srdce, játra a jiné vnitřnosti). Přednost by měla mít lehce stravitelné tuky rostlinného původu.

Tuky si nelze úplně odepřít, bez nich nezískáte vitamíny rozpustné v tucích a nenasycené mastné kyseliny omega-6 a omega-3. Měly by tvořit 25–30 % energetické hodnoty stravy.

Veverky

Proteiny zpravidla vyžadují více, než je fyziologická norma. Kompenzují energetickou hodnotu stravy a zároveň snižují množství tuků a sacharidů.

Z bílkovin byste měli přijímat asi 20 % kalorií. Přitom 55 % z celkového množství bílkovin tvoří živočišné bílkoviny.

Doporučuje se libové hovězí, králičí, krůtí maso, ryby, kuřecí maso, vejce, tvaroh a další mléčné výrobky, dále luštěniny a bílkoviny specializovaných produktů SBCS.

Dietní pokyny pro diabetes

  1. Zapomeňte na smažené, uzené a slané. Produkty je třeba vařit, dusit, péct.
  2. Denní množství jídla je rozděleno do 5-6 jídel. To podporuje rovnoměrné vstřebávání sacharidů a pomáhá vyhnout se náhlým výkyvům hladiny cukru v krvi. Snídaně by měla tvořit 25 % energetické náročnosti stravy, k obědu - 10-15 %, k obědu - 25 %, k odpolednímu čaji - 5-10 %, k večeři - 25 % a na druhou večeři - 5- 10 %.
  3. Je vhodné přijímat jídlo ve stejnou dobu, přísně dodržovat dietu. To je zvláště důležité u diabetu závislého na inzulínu.
  4. Obsah kalorií v jídle by měl být každý den přibližně stejný.
  5. Je nutné dodržovat pitný režim doporučený lékařem.

Rozumný, vyvážený přístup k výživě je základem dobrého zdraví při cukrovce. Nezapomínejte na mírnou fyzickou aktivitu a hubnutí. Pomohou vám cítit se lépe a žít déle.