Vaječná dieta na 4 týdny: ve znamení bílku a žloutku

Je ideální pro ty, kteří věří v účinnost nízkosacharidových diet. Měsíční dieta vyvinutá americkými odborníky na výživu ve skutečnosti předepisuje konzumaci vajec každý den pouze po polovinu období: zbytek času stráví konsolidací výsledku hubnutí a kontrolou zvyku spokojit se s málem.

vaječná dieta

4týdenní vaječná dieta je vážnou zkouškou trpělivosti a záměru! Během tohoto měsíce projde metabolismus hubnoucího člověka velkými změnami: v důsledku hojného příjmu bílkovin bude muset tělo plýtvat zásobami tukové energie a snažit se zpracovat a vstřebat vysoké dávky bílkovin. K hlavnímu úbytku hmotnosti tedy dojde v prvních dvou týdnech diety. Je však důležité nepřeskočit druhou fázi měsíčního výživového plánu, která se nemusí zdát příliš důležitá, když již bylo dosaženo dobrých výsledků. Pokud ponecháte vaječnou dietu nesprávně po dobu 4 týdnů, rychlý návrat nadváhy je téměř zaručen.

Doba trvání:4 týdny;

Zvláštnosti:přísné, musíte striktně dodržovat předepsaný jídelníček. Slepičí vejce jsou hlavním produktem v prvních dvou týdnech diety, další dva týdny jsou zaměřeny na konsolidaci výsledků (jídelní lístek je převážně nízkosacharidový, rostlinný s malými porcemi bílkovin);

Výsledek:do minus 25 kg (v závislosti na počáteční hmotnosti);

Doporučená frekvence:ne více než jednou ročně;

Dodatečný efekt:dlouhodobé uchování výsledků diety díky spotřebě tukových zásob;

Vaječná dieta není vhodná po dobu 4 týdnů:striktní vegetariáni trpící onemocněními ledvin a jater, v těhotenství a při kojení, s alergií na vejce a/nebo citrusové plody.

Než začnete s vaječnou dietou po dobu jednoho měsíce, měli byste se poradit se svým lékařem!

výhody kuřecích vajec

Kuřecí vejce se skládá z 85 % vody, 12 % bílkovin (ovalbumin, ovotransferin, lysozym, ovomukoid, ovomucin). Obsahuje pouze 0, 3 % tuku a 0, 7 % sacharidů, dále trochu glukózy a spoustu vitamínů a mikroprvků, včetně vitamínů skupiny B, vápníku, fosforu, železa, draslíku, hořčíku. To znamená, řečeno v „pohádkovém" jazyce, vejce není jednoduché, ale „zlaté"!

Mýty a obavy

Mnozí z vás pravděpodobně někdy slyšeli varování různých terapeutů a odborníků na výživu, že nadměrná konzumace slepičích vajec je spojena s rozvojem vážných onemocnění - říkají, že obsahují více než dost špatného cholesterolu a bílkoviny se tráví příliš dlouho. Co tedy, ptáte se, možná dokonce mluvíme o vaječné dietě až na měsíc?

Podobná panika skutečně proběhla asi před 20 lety. Konkrétně: vědci bili na poplach přidáním kuřecích vajec na „škodlivý seznam" - bylo hlášeno, že jejich neustálá konzumace způsobuje zvýšení cholesterolu v krvi a výskyt cholesterolových plaků v tepnách.

Vědci z Harvard School of Public Health (zřejmě velmi rádi vejce a obávají se o jejich nezaslouženě poškozenou pověst) však provedli rozsáhlou studii. V jeho průběhu se ukázalo, že pravidelná konzumace vajec „špatný cholesterol" nijak neovlivňuje – jeho výskyt je regulován jinými faktory.

Jejich kolegové z Journal of the American College of Nutrition zjistili, že vejce je jednou z nejzdravějších možností snídaně. Při stejném množství zkonzumovaných kalorií jsou konzumenti sendvičů vystaveni většímu riziku, že se stanou obézními, než konzumenti vajec.

Při nakládání s vejci byste však neměli polevit: jedno z přibližně 20 tisíc vajec, která se prodávají, může být kontaminováno aktivní salmonelou, bakterií způsobující akutní střevní infekci, nebezpečnou zejména pro děti.

Při výběru vajec do vaječného jídelníčku na celé 4 týdny se proto vyhněte těm, jejichž skořápky jsou poškozené, pruhované nebo „zdobené" částečkami trusu nebo krve. Odborníci radí umýt i ta nejčistší vejce po nákupu a uvaření, aby se žloutek i bílek zcela srazily (asi 5 minut). Je také důležité sledovat datum spotřeby zakoupených vajec a po zakoupení je skladovat v chladničce na samostatné polici, mimo maso a mléko. Vejce by se měla krájet na samostatném prkénku, které se doporučuje po každém použití opláchnout vroucí vodou, stejně jako nůž, kterým se vejce krájí.

Jak správně „sedět na vejcích"?

jak se držet vaječné diety

"Pokud jsou líbánky, proč bychom neměli mít měsíc vajec? " mysleli si američtí odborníci na výživu a na základě úspěchu 7denní vaječné diety vymysleli 4týdenní týden vajec. Delší trvání znamená lepší účinek. Byly zaznamenány případy, kdy do měsíce „sezení na vejcích" hubnutí zhubli až 25 kg (s počáteční váhou asi 100 kg).

K čemu je vaječná dieta dobrá a proč na 4 týdny? S kuřecími vejci získáte čisté bílkoviny bez přebytečného tuku a méně zbytečných kalorií (i díky tomu, že v zásadě méně sníte – vejce totiž dokonale zasytí).

Kromě toho jsou náklady na jídlo při dietě transparentní a předvídatelné. A ještě jedna zajímavost: zámořští vědci zjistili, že pravidelná konzumace stejného jídla opravdu pomáhá zhubnout. To je spíše psychologický moment: například odborník na výživu může doporučit jíst vejce k večeři každou středu a sobotu. To vám samo o sobě samozřejmě nepomůže shodit desítky kilogramů, ale vytvoří to určitou disciplínu, na kterou tělo rozhodně zareaguje pozitivně. A znalost takového mechanismu samozřejmě nepoškodí ty, kteří sledují svou postavu a snaží se kontrolovat svou váhu.

Máte rádi slepičí vejce? 4týdenní vaječná dieta je dobrý způsob, jak otestovat, jak silná je tato touha po jídle.

S vaječnou dietou na měsíc však není vše tak jednoduché. Hlavním překvapením je, že to není. . . celou dobu vaječné. Hlavní náplní jsou první dva týdny, během kterých dbejte na to, abyste snídali vejce a alespoň jednou denně.

Od třetího týdne je proteinová složka nahrazována jinými potravinami bohatými na bílkoviny (ryby a hovězí nebo drůbeží maso), jídelníček se stává zvláště bohatým na ovoce a zeleninu. Dostatek vlákniny napomáhá střevní motilitě, což je velmi užitečné zejména v případě, že slepičí vejce mají posilující účinek na vaši stolici.

Během 4týdenní vaječné diety je důležitý dostatečný příjem tekutin (alespoň 1, 5 litru čisté neperlivé vody denně). Jak již víte, protein je komplexní látka. Při jeho zpracování vznikají nestravitelné zbytky, které je velmi důležité ze střev odstranit. Vláknina a tekutina proto zůstávají nepostradatelnými spojenci pro fanoušky proteinové diety.

Pití džusu a sody na vaječné dietě je přísně zakázáno. Můžete si dopřát ranní šálek kávy bez mléka nebo cukru a bylinkový čaj (neslazený).

Monotónnost je prokletí jakéhokoli přísného stravovacího plánu. Čtyřtýdenní vaječná dieta zakazuje dodatečnou konzumaci tuků (ačkoli ji nelze nazvat beztukovou - vejce samotná, ryby a maso obsahují esenciální tuky, nasycené i nenasycené), ale můžete experimentovat s formou podávání jídel s čisté svědomí. Zeleninu a ovoce (stejně jako maso) lze péct bez oleje, dusit nebo dusit. Vaření vajec můžete také nahradit pečením, udělat míchaná vejce bez tuku nebo pošírovat vejce. Základem je zajistit, aby se vejce uvařilo rovnoměrně.

Během 4týdenní vaječné diety nemůžete jíst syrová vejce.

Výhody vaječné diety

výhody vaječné diety
 • vejce jsou chutné jídlo. I s přihlédnutím k omezením používání tuku při jejich přípravě je ve vaječné dietě prostor pro kulinářskou fantazii;
 • vejce se vaří rychle, což znamená, že dieta nebude vyžadovat samostatné časové zdroje. V druhé části vaječné diety po dobu 4 týdnů, kdy vejce přestávají být hlavním jídlem, jsou zahrnuta i snadno uvařitelná jídla;
 • vaječná dieta, stejně jako jakákoli jiná proteinová dieta, je vhodná pro ty, kteří se zabývají fitness;
 • vaječný protein a stopové prvky obsažené ve vejcích mají pozitivní vliv na pokožku, vlasy a nehty;
 • vejce vás zasytí na dlouhou dobu – i malými porcemi dokáže vaječná dieta na 4 týdny zahnat hlad.
nevýhody vaječné diety

Nevýhody a rizika vaječné diety po dobu 4 týdnů

 • Navzdory své relativní rozmanitosti zůstává vaječná dieta módní dietou, která zahrnuje téměř úplné odmítnutí určitého typu makroživin (ve čtyřtýdenní vaječné dietě se tuk a rychlé sacharidy stávají takovými „výchozími údaji") – tedy zdravé. a vyvážené nazvat takový výživový plán v původní podobě je nemožné;
 • Nadbytek bílkovin a nedostatek sacharidů může způsobit různé problémy a neduhy, od migrén až po zápach z úst. Pokud zaznamenáte nežádoucí změny ve svém stavu, přerušte dietu a poraďte se s lékařem.

Vaječná dieta na 4 týdny: podrobné menu na první týden a recenze

Snídaně je tento týden každý den stejná – 2 vejce natvrdo + ½ pomeranče nebo 2 vejce + ½ grapefruitu.

pondělí

 • Oběd: jedno libovolné ovoce v libovolném množství
 • Večeře: libové maso (vařené nebo grilované)

úterý

 • Oběd: Vařené nebo grilované kuře bez kůže
 • Večeře: salát z okurky, rajčat, hlávkového salátu, papriky a mrkve, 2 vejce, + 1 toast + 1 grapefruit nebo pomeranč

středa

 • Oběd: libovolné množství nízkotučného, lehce osoleného sýra + 1 ks toastu + rajče
 • Večeře: libové maso, vařené nebo grilované

Čtvrtek

 • Oběd: jedno libovolné ovoce v libovolném množství
 • Večeře: libové grilované nebo vařené maso + hlávkový salát

pátek

 • Oběd: jedna libovolná vařená zelenina v libovolném množství (fazole, hrášek, mrkev nebo cuketa) + 2 vařená vejce
 • Večeře: vařená nebo grilovaná ryba + porce hlávkového salátu + 1 pomeranč nebo grapefruit

sobota

 • Oběd: jedno ovoce v neomezeném množství
 • Večeře: vařené nebo grilované maso bez tuku + hlávkový salát

Neděle

 • Oběd: vařené nebo grilované kuře bez kůže + jakákoli dušená zelenina + rajče + 1 grapefruit nebo pomeranč
 • Večeře: stejně jako oběd

Vaječná dieta: plný jídelníček na druhý týden

Snídaně je stejná jako snídaně v prvním týdnu.

Dále podle dne v týdnu:

pondělí

 • Oběd: vařené nebo grilované libové maso + hlávkový salát
 • Večeře: 2 vejce + hlávkový salát + grapefruit

úterý

Totožné s pondělním menu

středa

 • Oběd: vařené nebo grilované libové maso + okurkový salát bez dresinku a soli
 • Večeře: 2 vejce + grapefruit

Čtvrtek

 • Oběd: 2 vejce + vařená zelenina + tvaroh
 • Večeře: 2 vejce

pátek

 • Oběd: grilované nebo vařené maso + 2-3 rajčata
 • Večeře: 2 vejce

sobota

 • Oběd: Páteční polední menu + grapefruit
 • Večeře: ovocný salát (např. jablko, hruška, mandarinka) bez dresinku

Neděle

 • Oběd: vařené kuře bez kůže + vařená zelenina + 1 grapefruit
 • Večeře: stejně jako oběd
vaječné dietní menu

Vaječná dieta: kompletní menu na třetí týden

Ve třetím týdnu lze všechna jídla povolená v určitý den jíst kdykoli bez omezení objemu a množství.

Pondělí:ovoce (kromě banánů, hroznů, manga, fíků)

Úterý:jakákoli vařená nebo dušená zelenina a čerstvá zelenina ve formě salátů (kromě brambor)

Středa:kombinace jídel povolená v pondělí a úterý

Čtvrtek:ryby, vařené nebo grilované + zelí

Pátek:vařené nebo grilované libové maso nebo kuře + vařená nebo dušená zelenina

Sobota a neděle:každý víkend jeden druh ovoce (například v sobotu pouze jablka a v neděli pouze hrušky)

Menu minulého týdne - cesta ven z vaječné diety

Produkty povolené v určitý den musí být distribuovány v průběhu dne podle vlastního uvážení a spotřebovány bez odkazu na konkrétní čas, ale přísně dodržovány předepsané množství.

 • Pondělí:4 malé grilované steaky (po 75 g) hovězího masa nebo ¼ vařeného kuřete bez kůže, konzerva tuňáka ve vlastní šťávě, 4 okurky, 3 rajčata, 1 toast, 1 grapefruit
 • Úterý:200 gramů vařeného masa, 4 okurky, 3 rajčata, 1 toast, 1 grapefruit, 1 jablko nebo hruška
 • Středa:300 gramů vařené zeleniny, 2 okurky, 2 rajčata, 1 lžíce tvarohu, 1 toast, 1 grapefruit
 • Čtvrtek:½ vařeného kuřete bez kůže, 1 okurka, 3 rajčata, 1 toast, 1 grapefruit
 • Pátek:3 rajčata, 10 listů salátu, 2 vařená vejce, 1 grapefruit
 • Sobota:2 vařená kuřecí prsa, 1 toast, 2 okurky, 2 rajčata, 120 g tvarohu, grapefruit, 1 sklenice kefíru
 • Neděle:1 konzerva tuňáka ve vlastní šťávě, 200 gramů vařené zeleniny, 2 okurky, 2 rajčata, 1 lžíce tvarohu, 1 toast, 1 grapefruit

4týdenní vaječná dieta vyžaduje přísné dodržování doporučení a netoleruje porušení režimu. Výsledkem dodržování této poměrně dlouhé a složité diety budou čísla na váze, která lahodí oku. Vaječná dieta po dobu 4 týdnů vám umožní dosáhnout „váhy snů" a pouze vy ji můžete udržet na požadované úrovni sledováním vaší stravy a fyzické aktivity.